ECHIPA MANAGERIALĂ
ACADEMIC AND ADMINISTRATIVE MANAGEMENT
GESTION ACADEMIQUE ET ADMINISTRATIVE

FUNCŢII & STRUCTURI DE CONDUCERE

Decan 
Prof.Dr.  Ionela BĂLUȚĂ

Prodecani
Conf.Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf.Dr. Claudiu TUFIȘ
Lect.Dr. Anca DOHOTARIU


Director Departament
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU

Director Şcoala Doctorală
Prof.Dr. Radu Carp



Consiliu Departament

Membri
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU
Conf.Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf.Dr. Florin DIACONU
Conf.Dr. Claudiu TUFIȘ
Lect.Dr. Anca DOHOTARIU


Consiliul Școlii Doctorale
Prof.Dr. Radu CARP
Prof.Dr. Philippe CLARET, Universitatea din Bordeaux
Dr. Sorina Soare, Universitatea din Florența
Prof. Dr. Florin ȚURCANU
Drd. Ioana Eugenia Murga (an I)

Consiliul Facultăţii
Profesori
Prof. Dr. Ionela BĂLUŢĂ 
Prof. Dr. Mihai CHIOVEANU
Conf. Dr. Ruxandra IVAN
Conf. Dr. Camil PÂRVU
Conf. Dr. Claudiu TUFIȘ
Lect. Dr. Anca DOHOTARIU

Reprezentanţi studenţi

Ioana Cristina OLARU (SPE2) - studenţi licenţă SPE & RISE: olaru.ioana-cristina@fspub.unibuc.ro 

Claudia-Ionela HÎNCU (SPR2) - studenți licență SPR: hincu.claudia-ionela@fspub.unibuc.ro

Ştefan Rareş DINOIU (MCP1) - master & doctorat: dinoiu.stefan-rares@fspub.unibuc.ro 

Viorela Izabela MATEI (SSL2) - studenți licență SPF & SSL: matei.viorela-izabela@fspub.unibuc.ro 

Asociația Studenților în Ştiințe Politice: 
Alexandru Adrain VASILE (SPR3, Preşedinte ASSP): contact.assp.ub@gmail.com





REPREZENTANŢI ÎN STRUCTURILE UNIVERSITĂŢII DIN BUCUREŞTI

Reprezentanţi în Senatul UB
Prof. Dr. Mihai CHIOVEANU
Prof.Dr. Laurenţiu VLAD
Conf. Dr. Victor RIZESCU
Andrei NICOLAE-POPA (SSL 3): popa.andrei-nicolae@fspub.unibuc.ro 



STRUCTURI ADMINISTRATIVE, DE SERVICII & ASIGURAREA CALITĂŢII

Secretariat
Anca HIRSCHPEK (concediu de maternitate 2015-2016)

Administraţie
Costel SAVU (administrator șef)
Mirela PĂDUREAN (administrator financiar)

Comisia de calitate a FSPUB
Prof. Dr. Ionela BĂLUŢĂ (preşedinte)
Conf. dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf. dr. Bogdan Iancu
Conf.Dr. Claudiu TUFIŞ
Lect.Dr. Anca DOHOTARIU
Student: Marco BADEA: badea.marco@fspub.unibuc.ro (SPR 2)
Studentă: Laura Andreea POPA : popa.laura-andreea@fspub.unibuc.ro (MPER 1)
Mihai Sebe, Institutul European din România, angajator

Comisia de calitate a Departamentului
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU (preşedinte)
Conf.Dr. Florin DIACONU
Student: Andrei Vlad RIZEA: rizea.andrei-vald@fspub.unibuc.ro, MCP 1. 

Birou Relaţii Internaţionale şi Comunicare (BRIC)
Conf.Dr. Luciana Alexandra GHICA (coordonator)
Asist.Dr. Irina MATEI






REPREZENTANŢI DE AN STUDENŢI
2016-2017
 

Licenţă Stiinţe politice (SPR)
An 1: Ciobanu Robert Gabriel: 
ciobanu.robert-gabriel@fspub.unibuc.ro
An 2: Hîncu Claudia Ionela: hincu.claudia-ionela@fspub.unibuc.ro 
An 3: Baicu Roya-Ramona-Ioana: baicu.roya-ramona-ioana@fspub.unibuc.ro 

BA in Political Science (SPE)
An 1: Stan Alexandra: 
stan.andreea-alexandra@fspub.unibuc.ro
An 2: Olaru Ioana-Cristina: olaru.ioana-cristina@fspub.unibuc.ro 
An 3: Bujoreanu Alexandra-Elena: bujoreanu.alexandra-elena@fspub.unibuc.ro

Licence Sciences politiques (SPF)
An 1: Hobincu Oana-Mihaela: 
hobincu.oana-mihaela@fspub.unibuc.ro
An 2: Despa Lucian-Andrei: 
despa.lucian-andrei@fspub.unibuc.ro
An 3: Chapelan Alexis: chapelan.alexis@fspub.unibuc.ro 

Licenţă Studii de Securitate (SSL)
An 1: Nebunu Andreea Nicoleta: 
nebunu.andreea-nicoleta@fspub.unibuc.ro
An 2: Viorela Izabela Matei: matei.viorela-izabela@fspub.unibuc.ro 
An 3: Tiron Valentina-Diana, tiron.valentina-diana@fspub.unibuc.ro

BA in International Relations and European Studies (IRES)
An 1: Fățoi Araxi Maria: fatoi.maria-araxi@fspub.unibuc.ro 
An 2: Vlad Bianca Maria: vlad.bianca-maria@fspub.unibuc.ro 
An 3: Dragomir Alexandra Ioana: dragomir.alexandra-ioana@fspub.unibuc.ro

MA Comparative Politics (MCP)
An 1: Stanciu George Alexandru: stanciu.george-alexandru@fspub.unibuc.ro 
An 2: Feneriu Radu-Alexandru: feneriu.radu-alexandru@fspub.unibuc.ro 

Master Politica în Europa: Stat, frontiere, societăţi (MPE)
An 1: Chivereanu Claudia Elena: chivereanu.claudia-elena@fspub.unibuc.ro 
An 2: Oprea Alexandra: oprea.alexandra@fspub.unibuc.ro 

Master Politicile Egalităţii de Şanse (MPES)
An 1: Pîrnea Marina Isabela: pirnea.marina-isabella@fspub.unibuc.ro
An 2: Focaru Denisa Elena: focaru.denisa-elena@fspub.unibuc.ro 

Master Politică Europeană & Românească (MPER)
An 1: Popa Laura Andreea: popa.laura-andreea@fspub.unibuc.ro 
An 2: 
Lapadatu Andreea Daniela: lapadatu.andreea-daniela@fspub.unibuc.ro

Master Relaţii Internaţionale (MRI)
An 1: 
Nuber Denisa: nuber.denisa-roxana@fspub.unibuc.ro
An 2: 
Ion Teodora-Raluca: ion.teodora-raluca@fspub.unibuc.ro

Master Studii Europene (MSE)
An 1:
An 2: Angheluş Lenuța Marinela: anghelus.lenuta-marinela@fspub.unibuc.ro 

Doctorat - Reprezentant doctoranzi în Consiliul Şcolii Doctorale
drd. Ioana Eugenia Murga: murga.ioana-eugenia@fspub.unibuc.ro