ECHIPA MANAGERIALĂ
ACADEMIC AND ADMINISTRATIVE MANAGEMENT
GESTION ACADEMIQUE ET ADMINISTRATIVE

FUNCŢII & STRUCTURI DE CONDUCERE

Decan 
Prof.Dr.  Ionela BĂLUȚĂ

Prodecani
Conf.Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf.Dr. Anca DOHOTARIU
Conf.Dr. Claudiu TUFIȘ



Director Departament
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU

Director Şcoala Doctorală
Prof.Dr. Radu Carp



Consiliu Departament

Membri
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU
Conf.Dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf.Dr. Florin DIACONU
Conf.Dr. Claudiu TUFIȘ


Consiliul Școlii Doctorale
Prof.Dr. Radu CARP
Prof.Dr. Philippe CLARET, Universitatea din Bordeaux
Dr. Sorina Soare, Universitatea din Florența
Prof. Dr. Florin ȚURCANU
Drd. Ioana Eugenia Murga (an II)

Consiliul Facultăţii
Profesori
Prof. Dr. Ionela BĂLUŢĂ 
Prof. Dr. Mihai CHIOVEANU
Conf. Dr. Ruxandra IVAN
Conf. Dr. Camil PÂRVU
Conf. Dr. Claudiu TUFIȘ
Conf. Dr. Anca DOHOTARIU
Conf.Dr. Bogdana PETRICĂ

Reprezentanţi studenţi

Ioana Cristina OLARU (SPE2) - studenţi licenţă SPE & RISE: olaru.ioana-cristina@fspub.unibuc.ro 

Claudia-Ionela HÎNCU (SPR2) - studenți licență SPR: hincu.claudia-ionela@fspub.unibuc.ro

Ştefan Rareş DINOIU (MCP1) - master & doctorat: dinoiu.stefan-rares@fspub.unibuc.ro 

Viorela Izabela MATEI (SSL2) - studenți licență SPF & SSL: matei.viorela-izabela@fspub.unibuc.ro 

Asociația Studenților în Ştiințe Politice: 
Alexandru Adrian VASILE (SPR3, Preşedinte ASSP): contact.assp.ub@gmail.com





REPREZENTANŢI ÎN STRUCTURILE UNIVERSITĂŢII DIN BUCUREŞTI

Reprezentanţi în Senatul UB
Prof. Dr. Mihai CHIOVEANU
Prof.Dr. Laurenţiu VLAD
Conf. Dr. Victor RIZESCU
 



STRUCTURI ADMINISTRATIVE, DE SERVICII & ASIGURAREA CALITĂŢII

Secretariat
Cristina ANDREI, secretar şef cu delegație


Administraţie
Costel SAVU (administrator șef)
Mirela PĂDUREAN (administrator financiar)

Comisia de calitate a FSPUB
Prof. Dr. Ionela BĂLUŢĂ (preşedinte)
Conf. dr. Raluca ALEXANDRESCU
Conf. dr. Bogdan Iancu
Conf.Dr. Claudiu TUFIŞ
Conf.Dr. Anca DOHOTARIU
Student: 
Studentă: 
Mihai Sebe, Institutul European din România, angajator

Comisia de calitate a Departamentului
Prof.Dr. Mihai CHIOVEANU (preşedinte)
Conf.Dr. Florin DIACONU
Student: 

Birou Relaţii Internaţionale şi Comunicare (BRIC)
Conf.Dr. Luciana Alexandra GHICA (coordonator)
Asist.Dr. Irina MATEI






REPREZENTANŢI DE AN STUDENŢI
2017-2018
 

Licenţă Stiinţe politice (SPR)
An 1: Aluței Mihaela Miruna: 
alutei.mihaela-miruna@fspub.unibuc.ro
An 2: Bogdan Horațiu Miclăuş:
miclaus.bogdan-horatiu@fspub.unibuc.ro
An 3: Badea Ionuț Mirel:
badea.ionut-mirel@fspub.unibuc.ro

BA in Political Science (SPE)
An 1: Mihai Alexandru Geormăneanu:
geormaneanu.mihai-alexandru@fspub.unibuc.ro
An 2: Stan Alexandra: 
stan.andreea-alexandra@fspub.unibuc.ro
Sarbu Dragoş:
sarbu.dragos@fspub.unibuc.ro
An 3: Tudorache Monica
tudorache.monica@fspub.unibuc.ro

Licence Sciences politiques (SPF)
An 1: Niculescu Carmen:
niculescu.carmen@fspub.unibuc.ro
An 2: Hobincu Oana-Mihaela: 
hobincu.oana-mihaela@fspub.unibuc.ro
An 3: Andreea Nistor:
nistor.andreea@fspub.unibuc.ro

Licenţă Studii de Securitate (SSL)
An 1: Ioana Lungu:
lungu.ioana@fspub.unibuc.ro
An 2: Duțu Daniel-Mihai:
dutu.daniel-mihai@fspub.unibuc.ro
An 3: Viorela Izabela Matei: matei.viorela-izabela@fspub.unibuc.ro 

BA in International Relations and European Studies (IRES)
An 1: Niculescu Mihnea Andrei:
niculescu.mihnea-andrei@fspub.unibuc.ro
An 2:  Fățoi Araxi Maria: fatoi.maria-araxi@fspub.unibuc.ro 
An 3: Andrei Vlad Cristian:
andrei.vlad-cristian@fspub.unibuc.ro 

MA Comparative Politics (MCP)
An 1: Radu Dumitrescu:
dumitrescu.radu-george@fspub.unibuc.ro
An 2: Stanciu George Alexandru: 
stanciu.george-alexandru@fspub.unibuc.ro 

Master Politica în Europa: Stat, frontiere, societăţi (MPE)
An 1:
An 2:  Chivereanu Claudia Elena: 
chivereanu.claudia-elena@fspub.unibuc.ro 

Master Politicile Egalităţii de Şanse (MPES)
An 1: 
Baicu Roya-Ramona-Ioana: 
baicu.roya-ramona-ioana@fspub.unibuc.ro 
An 2: Pîrnea Marina Isabela: 
pirnea.marina-isabella@fspub.unibuc.ro

Master Politică Europeană & Românească (MPER)
An 1:  
An 2: 
Popa Laura Andreea: 
popa.laura-andreea@fspub.unibuc.ro

Master Relaţii Internaţionale (MRI)
An 1: David Ioan Mircea
david.ioan-mircea@fspub.unibuc.ro 
An 2: 
Nuber Denisa: 
nuber.denisa-roxana@fspub.unibuc.ro

Master Studii Europene (MSE)
An 1: Munteanu Ana Maria:
munteanu.ana-maria@fspub.unibuc.ro
An 2: Ducu Diana Ştefania:
ducu.diana-stefania@fspub.unibuc.ro 

Doctorat - Reprezentant doctoranzi în Consiliul Şcolii Doctorale
drd. Ioana Eugenia Murga: murga.ioana-eugenia@fspub.unibuc.ro