FSPUB‎ > ‎ALTE EVENIMENTE‎ > ‎

[07/05/2015 - Concurs Europa Noastra] Decernarea premiilor Europunkt-Eurocentrica

posted 5 May 2015, 00:00 by FSP UB   [ updated 5 May 2015, 00:10 ]

EuroPunkt.ro & Eurocentrica
împreună cu

Reprezentanța Comisiei Europene în România
&
Facultatea de Științe Politice a Universității din București (FSPUB)

invită publicul interesat

Joi, 7 mai 2015,18:00
Impact Hub Bucharest
(str. Halelor, nr. 5, Sala San Francisco)

la

Un an EuroPunk.ro
Premierea concursului de eseuri “Europa Noastră”

Scopul evenimentului este sărbătorirea unui an EuroPunkt.ro şi premierea câştigătorilor concursului de eseuri “Europa Noastră”, organizat cu sprijinul Reprezentanţei Comisiei Europene în România.

Publicaţia EuroPunkt.ro îşi propune să umple deficitul de informare privind Uniunea Europeană existent în România la nivel politic, economic, social şi cultural. EuroPunkt.ro este un proiect editorial al Asociaţiei Eurocentrica.

Concursul de eseuri “Europa Noastră” s-a adresat tinerilor cu vârsta cuprinsă între 18 şi 30 de ani, vorbitori de limbă română, din România şi de peste hotare. Obiectivul concursului l-a reprezentat iniţierea procesului de formare a unor specialişti pe teme europene de interes general, cât şi dezvoltarea publicului preocupat de evoluţia construcţiei europene. Din juriu au făcut parte: Prof. Dr. Dumitru Miron, Prof. Dr. Ioan Stanomir, Conf. Dr. Luciana Alexandra Ghica.

Premiul întâi care consta într-o excursie de studiu la Bruxelles va fi înmânat de Angela Filote Şefa reprezentanţei Comisiei Europene la Bucureşti.

Participanţii la eveniment sunt cadre didactice universitare, politicieni şi experţi implicaţi direct în activităţi la nivel european, mass-media şi studenţi interesati de problematica europeană.

La finalul evenimentului organizatorii oferă celor prezenți un cocktail unde participanţii vor avea ocazia unei interacţiuni informale.

Evenimentul face parte din a 5-a ediție a Festivalului de Științe și Arte Politice - Polimateca, organizat de FSPUB în perioada 4-10 mai 2015.