FSPUB‎ > ‎ALTE EVENIMENTE‎ > ‎

[20 - 23 aprilie 2017] - CINEPOLITICA 2017, festival de film politic

posted 10 Apr 2017, 00:32 by Anca Dohotariu   [ updated 10 Apr 2017, 00:32 ]
Facultatea de Stiinte Politice a Universitatii din Bucuresti (FSPUB) este partener al celei de-a șasea ediții a festivalului internațional de film CINEPOLITICA 2017 - festival de film politic, care va avea loc la București între 20-23 aprilie. Proiecțiile se vor desfășura la Cinema Elvira Popescu.

Proteste, execuții, traficul de organe, povestea nespusă a Regelui Mihai în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, extrema dreaptă din Europa sau Primăvara Arabă sunt doar câteva dintre temele abordate în competiția. În afara concursului pot fi vizionate cel mai noi film al marelui regizor polonez Andrzej Wajda, ”Imaginea de Apoi / Afterimage,” și road movie-ul ”La drum cu tata” regizoarei Miruna Lăzărescu, derulat pe fundalul invaziei sovietice din Cehoslovacia.

Vino între 20 și 23 aprilie la Cinema Elvira Popescu să vezi cele mai noi filme politice!

Programul filmelor aflate în competiție poate fi consultat aici: