[06/11/2017 - spectacol de teatru & atelier discuții] "112"

posted 28 Oct 2017, 05:37 by Anca Dohotariu   [ updated 28 Oct 2017, 05:43 ]

BÉZNĂ Theatre și Asociația ADO,
în parteneriat cu
Masteratul ”Politicile egalității de șanse în context românesc și european”, Universitatea din București (MPES)

invită studenții, elevii și cadrele didactice interesate la

spectacolul de teatru ”112”

luni, 6 noiembrie 2017, ora 12.30,
în sala de sport a Colegiului Național Matei Basarab
(strada Matei Basarab nr. 32, București)

Spectacolul are ca temă violența împotriva femeilor și femicidul și va fi urmat de un atelier de discuții pe subiectul violenței de gen.

Studenții, elevii, și cadrele didactice care doresc să ia parte la spectacol și/sau la atelierul de discuții să trimită un email de confirmare la adresa beznatheatre@live.com.

Violența de gen înseamnă orice act de violență care cauzează o vătămare sau o suferință fizică, psihologică, sexuală, economică sau socială. Poate însemna, de asemenea, coerciția sau lipsirea de libertate a uneia sau a mai multor victime.

Violența poate avea loc în spațiul privat (în familie), la locul de muncă sau în spațiul public și este o manifestare a culturii patriarhale.

Un apartament. București. 2017.
            O femeie își găsește pisica decapitată.
            Ușa nu este forțată.
            Geamurile nu sunt sparte.
            Femeia e convinsă că fostul ei prieten este responsabil. Nimeni nu o crede.
            În România, sute de femei mor anual ucise de foștii sau actualii lor parteneri.
            Echipa spectacolului 112 își propune să afle de ce.

Regie: Nico Vaccari

Scenografie și Light Design: Hermina Stănciulescu

Distribuție: Alex Călin, Katia Pascariu, Alexandru Potocean, Oana Pușcatu

Text și dramaturgie: Nico Vaccari și Sînziana Koenig

Text dezvoltat de: Alex Călin, Tudorina Mihai, Katia Pascariu, Alexandru Potocean, Oana Pușcatu

Consultanță privind violența de gen: Tudorina Mihai

Traducere: Cătălin Bucioveanu

+14. Avertisment: spectacolul conține scene violente de natură sexuală, un limbaj dur și referințe directe la violența domestică și violența de gen.

Parteneri:

MACAZ - BAR TEATRU COOP
            Asociația FRONT
            Masteratul Politicile egalității de șanse în context românesc și european, Universitatea din București (MPES)
            Masteratul de Politici, Gen și Minorități din cadrul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative din București (SNSPA)
            Colegiul Național Bilingv "George Coșbuc"

Spectacolul face parte din programul ”112: combaterea și prevenirea violenței domestice prin teatru”, proiect cofinanţat de AFCN. Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.