[12/06/2015 - Doctor Honoris Causa] Dean SPIELMANN (Curtea Europeană a Drepturilor Omului)

posted 10 Jun 2015, 08:33 by FSP UB   [ updated 10 Jun 2015, 08:45 ]

La propunerea Facultății de Științe Politice, vineri, 12 iunie 2015, Universitatea din București va conferi distincția de Doctor Honoris Causa domnului Dean SPIELMANN, Președintele Curții Europene a Drepturilor Omului.

Ceremonia va avea loc în sala „Constantin Stoicescu” a Palatului Facultății de Drept (Bd. Mihail Kogălniceanu, nr. 36-46), la ora 12:30.

Dean SPIELMANN este un jurist emerit care se remarcă prin cariera excelentă și contribuția valoroasă la dezvoltarea viziunii progresiste asupra jurisprudenței drepturilor omului în Europa, îndeplinindu-și în același timp și misiunea de diplomație publică în promovarea rolului important al Curții în sistemul european de protecție a drepturilor omului.