[17-18/12/2018] - Politicile egalității de gen la nivel european. Departamente, instituții, stagii practice

posted 12 Dec 2018, 02:02 by Echipa de Management al Cercetarii   [ updated 12 Dec 2018, 02:02 ]

Masterul Politicile egalităţii de şanse în context românesc şi european (MPES),
 al Facultății de Ştiințe Politice a Universității din Bucureşti

Invită publicul interesat pe

17 şi 18 decembrie 2018, orele 17.30
Sala Coposu (FSPUB, Spiru Haret nr 8)

la dezbaterile pe tema

Politicile egalității de gen la nivel european.
Departamente, instituții, stagii practice

invitat:

Ioana BORZA

Dr. Ioana Borza este absolventă de ştiințe politce la Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca. Absolventă a Masteratului de Gen şi Politici Publice (SNSPA), Ioana Borza a obținut titlul de doctor în ştiințe politice în 2009, sub coordonarea doamnei prof. dr. Mihaela Miroiu (SNSPA) cu o lucrare pe tema instituționalizării egalității de gen în România. A colaborat cu organizații neguvernamentale feministe în România (AnA şi Filia) şi europene (European Women's Lobby), cu autorități publice din Romania (CNCD, ANES), dar şi de la nivel european (Parlamentul European, Consiliul Europei şi Institutul European pentru Egalitate de Gen). Lucrează în domeniul politicilor pentru promovarea egalității de gen de mai bine de 10 ani, în care a elaborat cercetări, studii de caz, analize, rapoarte administrative, instituționale, dar şi articole academice.

Dezbaterile sunt destinate studenților de la Masterul Politicile egalităţii de şanse în context românesc şi european (MPES) şi sunt deschise tuturor studenților FSPUB interesați.