[25/05/2015 - Zilele Documentarului în limba portugheză] Memorie și identitate: mărturii ale unui trecut comun

posted 25 May 2015, 13:26 by FSP UB   [ updated 25 May 2015, 13:28 ]

În zilele de 25 și 26 mai Muzeul Național al Țăranului Român găzduiește "Zilele Documentarului în limba portugheză: Memorie și identitate: mărturii ale unui trecut comun"

Evenimentul consta în patru proiectii de filme documentare dedicate războiului colonial portughez și luptei pentru independență din Angola, Mozambic și Guineea-Bissau:

luni, 25 mai
18:00 Fantasia Lusitana (José Canijo, 2010. 67’)

19:00 Effects of Wording (Catarina Simão, 2014. 29’)

marți, 26 mai
18:00 Pabia di Aos (Din cauza prezentului, Catarina Laranjeiro, 2013. 56´)
19:00 Cartas de Angola [Scrisori din Angola] (Dulce Fernandes, Portugalia/ Angola, 2011. 63´)

Documentarele vor fi difuzate în original, cu subtitrare în limba engleză. Evenimentul va avea loc la Studioul Horia Bernea, strada Monetăriei, nr. 3.

Invitat special: regizoarea, artista și cercetătoarea Catarina Simão (regizoarea filmului Effects of Wording)

Intrarea este liberă.

Evenimentul este finanțat de Institutul Camões pentru Limbă și Cooperare și organizat de lectorii de limba portugheză de la Universitatea de Vest din Timișoara și de la Universitatea București. Partenerii evenimentului: Muzeul Țăranului Român, Ambasada Portugaliei în România, Centrul Ubuntu de la Universitatea de Vest din Timișoara și Facultatea de Științe Politice a Universității din București.