[9/04/2014 - POLIMATECA] Noutăți editoriale la FSPUB

posted 7 Apr 2014, 21:55 by FSP UB   [ updated 8 Apr 2014, 08:08 ]
Sala Agora
(str. Spiru Haret nr. 8), 13.30 – 15.30

În cadrul celei de a 4-a ediţii a Festivalului de Ştiinţe şi Arte Politice - POLIMATECA, Facultatea de Ştiinţe Politice vă invită la o masă rotundă în jurul volumelor publicate de cadrele didactice ale facultăţii în anul 2013.

Întâlnirea se doreşte a fi un prilej de promovare şi de discuţii colegiale şi mai puţin formalizate pe marginea noutăţilor editoriale din 2013.

Moderator: conf. dr. Ionela Băluţă
Participanţi: prof. dr. Ioan Stanomir, conf. dr. Mihai Chioveanu, conf. dr. Ligia Livadă Cadeschi, lect. dr. Anca Dohotariu, lect. dr. Victor Rizescu.

NOUTĂŢI EDITORIALE LA FSPUB ÎN 2013

Daniel CAIN, Armand GOŞU, Cornel SIGMIREAN, Annemarie SORESCU-MARINKOVIC, Românii de lângă noi, Corint Junior, Bucureşti, 2013.

Radu CARP, Religie, politică şi statul de drept. Secvenţele unei acomodări, Humanitas, Bucureşti, 2013.

Mihai CHIOVEANU, Death Delivered - Death Postponed. Romania and the Continental-Wide Holocaust, Editura Universităţii din Bucureşti, Bucureşti, 2013.

Anca DOHOTARIU, Anca, Le couple non marié. Du politique au social dans le postcommunisme roumain, Institutul European, Iaşi, 2013.

Ligia LIVADĂ-CADESCHI, Discursul medico-social al igieniştilor români. Abordarea specificităților locale din perspectiva experiențelor occidental europene, secolele XIX-XX, Editura Muzeului Naţional al Literaturii Române, București, 2013.

Ligia LIVADĂ-CADESCHI, ”Meseria cerşutului în pământul aceştii patrii”. Fragmente de istorie socială românească, 1800-1900, Editura Universităţii din Bucureşti, București, 2013.

Silvia MARTON, Constanța VINTILĂ-GHIŢULESCU, (coord.), Penser le XIXe siècle. Nouveaux chantiers de recherche, Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi, 2013.

Cristina PETRESCU, From Robin Hood to Don Quixote: Resistance and Dissent in Communist Romania, Editura Enciclopedică, Bucureşti, 2013.

Cristian PREDA, Introducere în ştiinţa politică, ed. a II-a, revăzută, Editura Polirom, Iaşi, 2013.

Victor RIZESCU, Ideology, Nation and Modernization: Romanian Developments in Theoretical Frameworks, Editura Universităţii din Bucureşti, Bucureşti 2013.

Ioan STANOMIR, Junimismul şi pasiunea moderaţiei, Humanitas, Bucureşti, 2013.

Ioan STANOMIR, Confruntând revoluţia. Burke şi inventarea conservatorismului, ebook, Editura Curtea Veche, Bucureşti, 2013.

Camelia Florela VOINEA, Bojan TODOSIJEVIC, Boella GUIDO (coord.), Political Attitudes and Mentalities. Eastern European Political Cultures: Modeling Studies, Editura Ars Docendi, Bucureşti, 2013.