[16 -19.06.2015, Conference of Romanian Studies]

posted 17 Jun 2015, 04:55 by FSP UB   [ updated 18 Jun 2015, 02:11 ]
În perioada 16-19 iunie 2015, are loc la București cea de-a VII-a ediție a Conferinței de Studii Românești, eveniment organizat de Societatea de Studii Românești (SRS – Society for Romanian Studies) și Facultatea de Ştiinţe Politice din cadrul Universității Bucureşti, în parteneriat cu Institutul Cultural Român și Școala Naţională de Studii Politice și Administrative.

Având tema „Linking Past, Present and Future”, conferința marchează împlinirea a 25 de ani de la schimbările de regim petrecute în România şi Republica Moldova. Conferința este găzduită de Facultatea de Ştiinţe Politice (Str. Spiru Haret nr. 8) și reunește 320 de participanţi din SUA, Marea Britanie, Ungaria, Elveţia, Danemarca, Canada, Austria, Franţa, Italia, Germania, Israel, Serbia, Olanda, Belgia, Irlanda, Cehia, China, Finlanda, Hong Kong, Suedia, Republica Moldova şi România.

Temele abordate sunt extrem de variate, trecând prin sociologie, ştiinţe politice, antropologie, literatură, economie, istorie, filosofie, relaţii internaţionale, film, arhitectură şi urbanism, studii culturale. Comitetul de organizare a selectat pentru această ediţie peste 300 de lucrări, grupate în 90 de paneluri. Printre subiectele panelurilor, meselor rotunde şi lansărilor de carte se numără istoria recentă a României şi Moldovei, modernizarea statului român, mişcări politice, comportamente electorale, politici ale memoriei, construcţia statală, justiţia în perioade de tranziţie, artă, film şi literatură de la anvangardă la post-comunism, minoritati etnice, migraţie, reprezentări politice şi populism, feminism şi democraţie, capital social şi educaţie, Republica Moldova între est şi vest. Key-note speakers sunt istoricul Dennis Deletant, cu o prelegere pe tema „Romania’s Commitment to Reform” şi Mihaela Miroiu, sociolog, cu prelegerea „On Women, Feminism, and Democracy in Romania”.

În deschiderea Conferinței de Studii Românești, Institutul Cultural Român (Aleea Alexandru nr. 38) va găzdui marţi, 16 iunie 2015, ora 16.00, proiecția documentarului Searching for Maxy (În căutarea lui Maxy), regia Lee Dragu, și a lungmetrajului Poarta Albă, regia Nicolae Mărgineanu. Proiecția filmelor va fi urmată de discuții cu publicul, moderate de prof. univ. Irina Livezeanu (Universitatea din Pittsburgh). Regizorul Nicolae Mărgineanu va fi prezent la ICR pentru o sesiune de Q&A.

Fondată la Washington DC, în 1972, SRS este cea mai importantă organizaţie internaţională de studii româneşti, cu membrii cercetători şi specialişti din ştiinţele umane, din SUA şi Europa.

Conferința de Studii Românești are loc cu sprijinul următoarelor instituții: ASE – Academia de Studii Economice Bucureşti, IICCMER – Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului şi a Exilului Românesc, ANR – Arhivele Naţionale ale României, Primăria Generală a Municipiului Bucureşti și CNSAS – Consiliul Național pentru Studierea Arhivelor Securității.

Parteneri media: RFI – Radio France Internationale România, LaPunkt, Dincolo de Faţade, Bună Dimineaţa, Bucureşti!, Observator cultural.

Programul complet al Conferinței de Studii Românești poate fi consultat aici: https://drive.google.com/file/d/0By9J1fwWvRZaSWpJaVN0R1VxeVBraWx2bHpQcTNHVkd4WkF3/view?pli=1