[22/05/2014 - Eveniment] Inaugurare Sala Corneliu COPOSU @FSPUB

posted 21 May 2014, 00:08 by FSP UB   [ updated 22 May 2014, 01:41 ]
Cu ocazia aniversării a 100 de ani de la nașterea omului politic Corneliu Coposu, Facultatea de Științe Politice a Universității din București împreună cu Fundația Corneliu Coposu au onoarea de a invita publicul interesat joi, 22 mai, ora 17:00, la inaugurarea sălii Corneliu Coposu (actualmente Sala 1, parter) în incinta sediului FSPUB din str.Sf. Ștefan 24. Evenimentul va fi moderat de prof.univ.dr. Ioan Stanomir, director al Școlii doctorale din cadrul FSPUB.

"Corneliu COPOSU s-a născut la 20 mai 1914, la Bobota, jud. Sălaj, fiind fiul Protopopului greco-catolic, Valentin Coposu şi al Aureliei. În perioada 1935-1937 devine Președintele Organizației de Tineret PNȚ din Cluj și colaborator al ziarului "România Nouă", condus de Zaharia Boilă. În anul 1940 primeşte titlul de secretar politic al lui Iuliu Maniu, îndeplinind această funcție până la arestarea sa și a lui Maniu, la 14 iulie 1947. În această calitate l-a însoțit în toate negocierile și tratativele purtate cu negociatorii occidentali și cu liderii partidelor politice din coaliția antihitlerista. I s-a încredinţat cifrul secret al corespondenței diplomatice prin care Opoziţia negocia ieșirea României din Axa și întoarcerea ei către aliații tradiționali. La 14 iulie 1947 este arestat împreună cu întreaga conducere PNȚ, după înscenarea de la Tămădău, desi nu făcuse parte din grupul arestat inițial. Din 1947 până 1962 este ținut în arest, trecând prin mai multe închisori comuniste, printre care cea de la Râmnicu Sărat, unde a petrecut 8 ani de regim sever de izolare (1954-1962). După eliberarea din închisoare, 2 ani are domiciliul forțat în Bărăgan. După 1964 lucrează ca muncitor necalificat pe șantierele de construcții, fiind angajat la Întreprinderea de Construcții Montaj București, atelierul de tâmplărie mecanică. Este permanent urmărit și convocat periodic la Securitate. În anul 1987 afiliează Partidul Național Țărănesc, aflat în clandestinitate, Internaționalei Creştin Democrate. După 22 decembrie 1989, înţelegând că Revoluţia a fost furată de noua putere "emanată", înzestrată cu vechi reflexe totalitare, Corneliu Coposu va prelua misiunea grea de a conduce Opoziţia din România postcomunistă. Începând cu data de 29 ianuarie 1990, devine ţinta unei virulente campanii de presă prin care se lansează zvonuri pentru compromiterea lui. Campania avea să continue cu aceiaşi intensitate până după alegerile legislative din aprilie 1992. Corneliu Coposu a fost considerat Seniorul politicii româneşti postcomuniste datorită principiilor morale şi a verticalităţii sale. După moartea sa (14 noiembrie 1995) a continuat să reprezinte un model pentru societatea românească." (Fundația Corneliu Coposu)