[09-10/10/2015 – Conferință internațională] Corruption politique en France et en Roumanie (Silvia MARTON)

posted 7 Oct 2015, 11:36 by Echipa de Management al Cercetarii   [ updated 7 Oct 2015, 11:37 ]

Silvia Marton, cadru didactic FSPUB, organizează al 2-lea atelier franco-român pe tema istoriei comparate a corupției politice, intitulat Corruption politique en France et en Roumanie. Evenimentul va avea loc la New Europe College, 9-10 octombrie 2015. Atelierul face parte din proiectul bilateral “Corruption et politique”(CorPo) finanțat de Campus France (PHC BRANCUSI 2015) şi de UEFISCDI (PN-II-CT-RO-FR-2014-2-0027). Seminarul beneficiează deopotrivă de susținerea financiară acordată de Fondation Maison des Sciences de l’Homme, Paris.

La eveniment participă membri ai Centrului Norbert Elias (UMR 8562) – echipa Hémoc a Université d’Avignon et des Pays de Vaucluse, ai « Groupe de réflexion sur l’histoire politique et sociale des XVIIIe-XIXe siècles » (GRiPs) din cadrul New Europe College din Bucureşti, precum şi membri ai IRICE Identités, relations internationales et civilisations de l’Europe (UMR 8138).

De asemenea, vor participa (în ordinea prezentărilor & participării la dezbateri):

Anca Oroveanu (NEC), Silvia Marton (FSPUB), Alexandra Iancu (FSPUB), Andrei Florin Sora (Facultatea de Istorie, Universitatea din Bucureşti), Julie Bour (Université Paris-Sorbonne), Olivier Dard (Université Paris Sorbonne), Marion Fontaine (Université d’Avignon), Ovidiu Olar (Societatea Academică Română), Benjamin Landais (Université d’Avignon), Bogdan Mateescu (Institutul « N. Iorga », Academia Română), Andrei Sorescu University College London, School of Slavonic and East European Studies (SSEES), Domnica Gorovei (FSPUB), Frédéric Monier (Université d'Avignon),  Eric Phélippeau (Université Paris-Ouest Nanterre La Défense).