[10-15/11/2015 – Participare conferință] Dialogul judiciar al Curțiilor constituționale şi CEDO (Iulia MOTOC)

posted 21 Dec 2015, 05:25 by Echipa de Management al Cercetarii   [ updated 21 Dec 2015, 05:25 ]

Echipa de management al cercetării din cadrul Facultăţii de Ştiinţe Politice a Universităţii din Bucureşti semnalează:

Iulia Motoc, cadru didactic FSPUB şi judecător la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, a participat la conferința „Dialogul judiciar al Curtiilor constitutionale şi CEDO”, organizată de Federalist Society. Judecătoarea Iulia Motoc a vizitat Curtea Supremă a SUA unde a avut o întrevedere cu Samuel Alito, judecător al Curții Supreme. Ȋn cadrul conferinței, Iulia Motoc a avut o intervenție cu tema „Justiție internațională, justiție europeană şi cea constituțională”.

Evenimentul a avut loc la Washington DC, în perioada 10 – 15 noiembrie 2015.