[25-26/06/2015 – Prelegere ştiințifică] The Musealization of (Post)colonial Past(s) in Democratic Republic of Congo. Mobutu’s Palace and its Statues, Amsterdam Centre for Cultural Heritage and Identity (Damiana OȚOIU)

posted 2 Jul 2015, 07:22 by Echipa de Management al Cercetarii   [ updated 2 Jul 2015, 07:23 ]

Echipa de management al cercetării din cadrul Facultăţii de Ştiinţe Politice a Universităţii din Bucureşti semnalează:

Damiana Oțoiu, cadru didactic FSPUB, a susținut prelegerea "The Musealization of (Post)colonial Past(s) in Democratic Republic of Congo. Mobutu’s Palace and its Statues", în cadrul workshopului Colonial Ruin: (In)Visible Sites of Postcolonial Memory, organizat de Amsterdam Centre for Cultural Heritage and Identity (ACHI), la Universitatea din Amsterdam, 25-26 iunie 2015.