[3-6/09/2015 - Conferință internațională] Participare a cadrelor didactice FSPUB la congresul anual al Asociației Americane de Științe Politice - APSA (Luciana Alexandra GHICA & Claudiu TUFIȘ)

posted 23 Sep 2015, 10:37 by FSP UB   [ updated 23 Sep 2015, 10:50 ]
Echipa de management al cercetării din cadrul Facultăţii de Ştiinţe Politice a Universităţii din Bucureşti semnalează:

Luciana Alexandra GHICA și Claudiu TUFIȘ, cadre didactice FSPUB, au participat la congresul anual internațional al Asociației Americane de Științe Politice (American Political Science Association – APSA) ce a avut loc la San Francisco între 3 și 6 septembrie 2015.

Participarea a avut loc în cadrul panelului organizat de Societatea de Studii Românești (Society for Romanian Studies).

Lucrările prezentate în cadrul panelului prezidat de Claudiu TUFIȘ, care a participat și în calitate de discussant, au fost

Generalized trust and diversity in the classroom: a longitudinal study of Romanian adolescents
Paul Sum (University of North Dakota) & Gabriel Bădescu (Universitatea Babeș-Bolyai)

Romanian Politics and Romanian Budgets: A Preliminary Investigation
Ronald King (San Diego State University) & Cosmin Marian (Universitatea Babeș-Bolyai)

Political Participation and Policy Preferences of Romanian Diaspora
Toma Burean (Universitatea Babeș-Bolyai) & Raluca Popp (Universitatea Babeș-Bolyai)

Global Citizenship, Glam Dirt and the Right-Left Debate: The Invention of International Development Studies in Post Communist Romania
Luciana Alexandra Ghica (Universitatea din București)

La discuții au mai participat Dr. Dragoș Paul ALIGICĂ (George Mason University, US), Dr. Gabriela BORZ (University of Strathclyde, UK), Dr. Ruxandra PAUL (Harvard University, US).

Mai multe detalii despre programul evenimentului.

De la stânga la dreapta: Toma Burean (Universitatea Babeș-Bolyai), Luciana Alexandra Ghica (Universitatea din București), Claudiu Tufiș (Universitatea din București), Ruxandra Paul (Harvard University), Ronald King (San Diego State University)